Położenie i ukształtowanie powierzchni Korei Południowej

MojaKorea.pl - Położenie i ukształtowanie powierzchniPółwysep Koreański położony jest w północno-wschodniej Azji. Rozciąga się pomiędzy 34° a 42° równoleżnikiem półkuli północnej, co odpowiada mniej więcej wysokości wybrzeży Tunezji i Maroka oraz południowej Hiszpanii. Klimat zbliżony jest jednak do krajów Europy Środkowej, bo podobnie jak w Polsce występują tu cztery pory roku.

Powierzchnia półwyspu wynosi nieco ponad 220 tysięcy km², z których Korea Południowa zajmuje 100 tysięcy km². To mniej więcej 1/3 powierzchni naszego kraju. By przejechać samochodem z zachodniego wybrzeża na wschodnie wystarczy kilka godzin (200-250 km).

Korea Południowa granicę lądową ma tylko z jednym państwem, swoim północnym sąsiadem (238 km). Przez wody terytorialne graniczy również z Chinami i Japonią. Linia brzegowa liczy sobie 2414 km. Po wschodniej stronie jest ona wygładzona, od zachodniej i południowej poszarpana z licznymi zatokami i wysepkami. Tych ostatnich, często niezamieszkanych, jest około 3000.

Półwysep Koreański od wschodu oblewają wody Morza Japońskiego (w Korei nazywanego Morzem Wschodnim), od zachodu Morza Żółtego i od południa Morza Wschodniochińskiego. Od Wysp Japońskich oddzielony jest szeroką na ok. 250 km Cieśniną Koreańską.

Ponad 70% powierzchni kraju stanowią góry, w większości zbudowane z granitów, gnejsów i wapieni. Wzdłuż wschodniego wybrzeża przebiega południkowo pasmo gór Taebaek (Góry Wschodniokoreańskie) z najwyższym szczytem Seoraksan (1708 m n.p.m.), zlokalizowanym w ich północnej części. W tych górach znajduje się też powiat Pyongchang, w którym w 2018 roku odbędą się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Na południu kraju, ku centralnej części odchodzi pasmo Sobaek (Góry Południowokoreańskie), w których wznosi się najwyższy szczyt kontynentalnej części kraju, Jirisan (1915 m n.p.m.). Najwyższy szczyt całego kraju znajduje się na wyspie Jeju. Jest to wygasły wulkan, Hallasan, o wysokości 1950 m n.p.m.

W stosunku do powierzchni kraju, wód występuje niewiele (mniej niż 0,3%). Są to głównie rzeki oraz sztuczne zbiorniki. Najdłuższą rzeką jest Nakdonggang (510 km), która bierze swój początek w górach Taebaek i uchodzi do Cieśniny Koreańskiej w pobliżu miasta Busan. W tych samych górach, tylko nieco bardziej na północ, wypływa druga, najdłuższa rzeka w kraju — Hangang (494 km). Nad nią położona jest stolica kraju, Seul. Han uchodzi do Morza Żółtego.

MojaKorea.pl - Położenie i ukształtowanie powierzchni
Widok na rzekę Han w Seulu :: Moja Korea © Joanna Maria Czupryna :: 2017

Źródła:
1. Encyklopedia Geograficzna Świata, Azja; OPRES, Kraków 1997
2. Reiseführer Korea, Koreanische Zentrale für Tourismus, 2015

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.