O MNIE

O mnie MojaKorea.pl Joanna Maria Czupryna W 2012 roku odwiedziłam Koreę po raz pierwszy. Po powrocie zarejestrowałam domenę mojakorea.pl i umieściłam na stronie kilka zdjęć i może jeden tekst, chociaż oczywiście materiałów zebrałam znacznie więcej. Mieszkając i pracując od 2004 roku w Berlinie, zajęłam się bowiem opisywaniem wrażeń z moich licznych podróży po Niemczech (www.przewodnik-po-niemczech.pl). Jako przewodnik po Berlinie i autor książki o tym mieście, od kilkunastu lat prowadzę również stronę poświęconą zabytkom i atrakcjom stolicy Niemiec (www.przewodnik-po-berlinie.pl).

Mimo dużego zapału, koreańska strona poszła w odstawkę. Podobnie było z nauką języka. Na początku 2016 roku już chciałam zrezygnować z dalszego utrzymywania domeny, ale zdarzyło się to i owo i zapragnęłam kolejnej wyprawy. Co nastąpiło już w październiku. Obecnie dzielę czas między trzy bliskie mi miejsca w Polsce, Niemczech i Korei i jeśli tylko trochę się zdyscyplinuję, przedstawiam dwa ostatnie kraje na moich blogach.

W przeciwieństwie do niemieckiej historii, kultury czy zwyczajów nie jestem ekspertem w żadnej z tych dziedzin w Korei. Opisuję i przedstawiam jak jest, opierając swoją wiedzę na anglojęzycznych źródłach, najchętniej przekładach koreańskich autorów. Chętnie czytam relacje europejskich podróżników, zwłaszcza z wypraw podejmowanych na przełomie XIX i XX wieku, kiedy Korea niechętnie, ale jednak otworzyła się na przybyszów „z zachodu”.
Prywatnie lubię górskie wędrówki, koreańską kuchnię, melodię języka i tutejsze biblioteki. Jestem też wdzięczna za wyrozumiałość wobec ‚niebieskookich obcokrajowców’, szczególnie tych ciekawskich i często schodzących z tradycyjnych, turystycznych szlaków.

Zapraszam do odkrywania ze mną Korei. Mojej Korei.

Joanna Maria Czupryna