Maskotki olimpijskie w 9 odsłonach

Na tropie Soohorang i Bandabi

Im bliżej do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang, tym częściej można spotkać ich na ulicach, lotniskach, dworcach kolejowych. Witają podróżnych, rozdają gadżety, zachęcają do wspólnej fotografii. Soohorang i Bandabi – oficjalne maskotki  najbliższej olimpiady w Korei Południowej.

1. Maskotką XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej w 2018 roku jest biały tygrys Soohorang. Na maskotkę XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich wybrano niedźwiedzia himalajskiego Bandabi.

Maskotki olimpijskie :: Pyeongchang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Soohorang i Bandabi na ulicach Seulu :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna, 2017

2. Wizerunek tygrysa jest mocno zakorzeniony w kulturze koreańskiej. Kiedyś zwierzę to występowało licznie na całym półwyspie (obecnie można je spotkać w wybranych rejonach Korei Północnej). Niektórzy uważają, że kształt półwyspu przypomina figurę tygrysa.

Maskotki olimpijskie :: Pyeongchang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Soohorang i Bandabi na plakacie biurowca w Seulu :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna, 2017

3. Niedźwiedź himalajski jest symbolem prowincji Gangwon-do. To właśnie tam odbędzie się olimpiada.  W Korei Południowej niewiele pozostało miejsc, gdzie można spotkać tego niedźwiedzia w środowisku naturalnym.

Maskotki olimpijskie :: Pyeongchang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Soohorang i Bandabi na ulicach w Seulu :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna

4. Obie maskotki oficjalnie zaprezentowano w Seulu i Pjongczangu na początku czerwca 2016 roku. Niedługo potem, podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, poznała je też międzynarodowa publiczność. Zostały one wyłonione w konkursie, w którym udział mógł zgłosić każdy zainteresowany.

Maskotki olimpijskie :: Pyeongchang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Soohorang i Bandabi na ulicach w Seulu :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna, 2017

5. Imię Soohorang to zbitek słów i sylab. Sooho po koreańsku oznacza ochronę, co ma też nawiązywać do bezpieczeństwa sportowców, widzów i gości biorących udział w międzynarodowej imprezie. Rang to część słowa ho-rang-i, które w języku koreańskim oznacza tygrysa. Ponadto rang odnosi się do najsłynniejszej pieśni ludowej Korei, Arirang, której wersja z prowincji Gangwan-do jest śpiewana w zastępstwie hymnu narodowego na międzynarodowych imprezach sportowych.

Maskotki olimpijskie, Pjongczang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Soohorang i Bandabi na stacji kolejowej w Seulu :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna, 2017

7. Podobnie nazwa Bandabi jest złożeniem słów. Bandal można odnieść do półksiężyca, a taki kształt widnieje w naturze na piersi niedźwiedzia himalajskiego, stąd często jest też on określany „księżycowym”. Bi to wyraz na celebrowanie igrzysk paraolimpijskich.

 alt="Maskotki olimpijskie :: Pyeongchang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna"
Bandabi pozuje z turystami na Insadong (Seul) :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna, 2017

8. Warto wspomnieć, że tygrys był również oficjalną maskotką letniej olimpiady z 1988 roku w Seulu. Sympatyczny Hodori o tradycyjnych namaszczeniu został zaprojektowany przez artystę Kim Hyun, natomiast jego imię wyłoniono wśród setek nadesłanych propozycji w ogłoszonym konkursie.

Maskotki olimpijskie :: Pyeongchang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Hodori, relief oficjalnej maskotki z 1988 roku, Park Olimpijski w Seulu :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna, 2016

9. Obie maskotki pojawiły się jako emoticony w najpopularniejszym komunikatorze internetowym w Korei – KakaoTalk. Gadżety olimpijskie z wizerunkiem maskotek lub ich pluszowe wersje można nabyć w oficjalnych punktach sprzedaży, które prowadzą domy towarowe LOTTE, ale również na lotniskach czy w punktach informacji turystycznej.

Maskotki olimpijskie :: Pyeongchang 2018 :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Prezentacja gadżetów olimpijskich przed głównym domem towarowym LOTTE w Seulu :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna

Źródło: informacje prasowe www.pyeongchang2018.com

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.