Grobowiec króla Sejonga, Yeongneung

Grobowiec króla Sejonga odwiedziłam po drodze do Pyoengchang (Pjongczang) w styczniu 2017 roku. Na rok przed XXIII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi chciałam zobaczyć skocznię Alpensia i przygotowania do zawodów. O jedno organizatorzy mogli być spokojni – siarczysty mróz, duże ilości śniegu i oblodzone podjazdy nawet mnie zaskoczyły. Mieszkając w zachodniej części kraju o takich zaspach można pomarzyć. Widać to również na poniższych zdjęciach.

Grobowiec króla Sejonga i jego żony, królowej Soheon, położony jest w mieście Yeoju, 65 kilometrów na południowy wschód od centrum Seulu. Pierwotnie znajdował się bliżej stolicy, ale został przeniesiony kilkanaście lat po śmierci króla z powodu lepszych warunków geomantycznych.

Królewskie grobowce dynastii Joseon zostały w 2009 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmują 40 grobów w 18 miejscach. Oczywiście, w Korei jest znacznie więcej starych i zabytkowych grobowców lub pozostałości po nich – tutaj chodzi o miejsca pochówku panujących władców z dynastii Joseon (1392-1897/1910). Jako, że ich stolicą od 1394 roku był Seul (Hanseong) miejsca te skupiają się wokół dzisiejszej aglomeracji w prowincji Gyeonggi (poza Yangneung w Gangwon). Dodatkowo dwa grobowce znajdują się na terenie Korei Północnej w pobliżu miasta Kaesong.

Wejście na teren wokół grobowca, po prawej widać emblemat UNESCO © Joanna Maria Czupryna, 2017

Król Sejong (1397-1450) był trzecim synem trzeciego władcy dynastii Joseon, króla Taejong. Na tron wstąpił w wieku 22 lat. Jest to najbardziej rozpoznawalny władca tej dynastii, za panowania którego nastąpił niezwykły rozwój kulturowy państwa, przeprowadzono wiele reform oraz powstał język koreański hangeul. Dzień urodzin króla Sejonga, 15 maja, jest Dniem Nauczyciela w Korei. Jego imię nosi również instytut promujący język i kulturę koreańską na całym świecie. W Polsce znajdują się dwie placówki, w Poznaniu (2013) i Krakowie (2016).

Posąg króla Sejonga © Joanna Maria Czupryna, 2017

Król Sejong był również utalentowanym wynalazcą. Podczas renowacji grobowca na początku lat 70. ubiegłego wieku, w jego pobliżu powstała Hala Pamięci oraz wystawa wielu przyrządów i obiektów, które były pomysłami władcy.

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Globus Nieba (Honsang); 1437, oryginał był nieco mniejszy i stał w pobliżu pałacu Gyeonbokgung © Joanna Maria Czupryna, 2017
Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Zegar słoneczny (Hyeonjullgu), oryginał był siedmiokrotnie mniejszy i można go było przemieszczać z miejsca na miejsce © Joanna Maria Czupryna, 2017
Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Sfera armilarna (Ganui), model sfery niebieskiej; we wczesnym Joseon znajdowały się dwa obserwatoria astronomiczne z podobnymi urządzeniami. Niestety zostały one zniszczone podczas inwazji japońskiej w 1592 roku. Na wystawie pokazana jest replika urządzenia z XVII wieku © Joanna Maria Czupryna, 2017
Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Gwiezdno-słoneczny zegar (Ilseongjeongsiui), 1437. Podczas rządów króla Sejonga powstały cztery takie instrumenty, żaden się nie zachował. Jest to pierwsza rekonstrukcja na podstawie Kronik Króla Sejonga © Joanna Maria Czupryna, 2017
Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Wiatromierz (Punggidae), za czasów króla Sejonga dokonano wielu ulepszeń w dziedzinie meteorologii. Pomiary kierunku i siły wiatru oraz ilości opadów miały zastosowanie głównie w rolnictwie © Joanna Maria Czupryna, 2017

Królewskie grobowce ery Joseon były wznoszone według podobnego schematu. Bardzo ważny był wybór miejsca – odkryte, suche zbocze, skierowane na południe, na wzgórzu z zalesionymi stokami. Idealnie, jeśli z drugiej strony, na horyzoncie wznosiłyby się łańcuchy gór. Teren podzielony był na trzy strefy, do pierwszej, najbardziej zewnętrznej mogli wejść wszyscy odwiedzający. Tutaj również znajdował się dom opiekuna grobu.

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Wokół dawnego domu opiekuna grobu jest obecnie wystawa © Joanna Maria Czupryna, 2017

Po przekroczeniu kamiennego mostu ponad strumieniem oraz czerwonej, drewnianej bramy (Hongsalmun) zaczynała się strefa ceremonialna. Służyła ona odprawianiu rytuałów ku pamięci przodków. Wcześniej była to domena panującego władcy, obecnie są one kontynuowane przez Stowarzyszenie Rodziny Yi z Jeonju.

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Charakterystyczna brama z dwoma czerwonymi filarami, ozdobiona szpicami © Joanna Maria Czupryna, 2017

Od bramy do budynku, w którym odprawiano rytuały prowadzi specjalna, wyłożona kamiennymi płytami ścieżka. Ma ona dwa poziomy. Środkowy, nieco podwyższony pas przeznaczony jest tylko dla duchów zmarłych. Żywi, w tym panujący król korzystali tylko z bocznej ścieżki. W Korei przyjęte jest, że odwiedzający grobowce czy sanktuaria, nie poruszają się po środkowej ścieżce!

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Ścieżka dla zmarłych i żywych (chomdo) © Joanna Maria Czupryna, 2017

Sanktuarium w kształcie litery T (jeongjagak), budynek, w którym odbywają się rytualne ceremonie. Budynek ma taki kształt i lokalizację, by przysłonić kopiec grobowca dla znajdujących się poza zewnętrzną bramą. Po lewej stronie od sanktuarium znajduje się kuchnia (suragan), gdzie przygotowywane jest jedzenie na potrzeby rytuału. Po prawej kwatera dla strażnika grobowca, w której przechowywano również rytualne naczynia.

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Sanktuarium w kształcie litery T (jeongjagak) © Joanna Maria Czupryna, 2017
Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Dom strażnika grobowca (subokbang) © Joanna Maria Czupryna, 2017

Przed grobowcem znajduje się jeszcze niewielki budynek, w którym ustawiona jest kamienna stela. Inskrypcje na niej zazwyczaj informują o tym, kto tu jest pochowany oraz czego dokonał w życiu. Stela przy grobowcu króla Sejonga została ustawiona w 1745 roku i informuje o przenosinach grobu w 1469 roku.

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Budynek osłaniający stelę © Joanna Maria Czupryna, 2017
Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Kamienna stela z inskrypcjami © Joanna Maria Czupryna, 2017

Trzecią strefą jest sam grobowiec, na teren którego nikt nie powinien wchodzić. Grób króla Sejonga jest wyjątkowy, nie tylko pod względem geniuszu pochowanego, ale również dlatego, że jako pierwszy został wzniesiony z dwoma komorami pod jednym kopcem. Kiedy w 1446 roku zmarła królowa Soheon, od razu przygotowano miejsce również dla jej małżonka. Król Sejong zmarł w 1450 roku, w wieku 52 lat. Para doczekała się ośmiu synów i dwóch córek.

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Teren grobowca otoczony jest przez stosunkowo niski, kamienny mur, przed nim znajdują się dwie kamienne platformy oraz latarnia © Joanna Maria Czupryna, 2017

Wg wierzeń duchy zmarłych mogą sobie spacerować wokół grobowca i dla nich ustawione są kamienne platformy, by mogły na nich odpocząć i podziwiać widoki. Kamienne wysokie filary po obu stronach grobowca mają stanowić drogowskaz, by duchy z łatwością trafiły z powrotem do miejsca spoczynku. Latarnia symbolicznie oświetla okolice.

Grobowiec króla Sejonga :: Moja Korea :: Joanna Maria Czupryna
Tak jak za życia, w pobliżu grobu stoją gotowi do służby żołnierze ze swoimi końmi lub urzędnicy © Joanna Maria Czupryna, 2017

W pobliżu grobowca króla Sejonga znajduje się jeszcze miejsce pochówku XVII-wiecznego władcy, króla Hyojong oraz jego żony, królowej Inseon (dwa osobne kopce). Można do nich dotrzeć leśną, dobrze oznaczoną ścieżką. Warty uwagi jest oryginalnie zachowany dom opiekuna grobów.

Przydatne informacje:
269-50, Yeongneung-ro, Yeoju-si, Gyeonggi-do
경기도 여주시 능서면 영릉로 269-50

Godziny otwarcia:
styczeń-maj, wrzesień-październik 09:00-18:00
czerwiec-sierpień 09:00-18:30
listopad-grudzień 09:00-17:30

Wstęp płatny: 500₩ (300₩)

Informacje Koreańskiej Organizacji Turystycznej o tym jak dojechać na miejsce z Seulu publicznym transportem

Źródła:
1. Robert Koehler, Joseon’s Royal Heritage 500 Years of Splendor, The Korea Foundation, 2011 Seul
2. www.yeoju.go.kr – stan 28.07.2018

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.