Gdzie odbędzie się zimowa olimpiada 2018

Gdzie odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie w 2018 roku?

Ale pytanie. Wszyscy wiedzą, że w Pjongczang (Pyeongchang) w Korei Południowej.

No dobrze, ale co to jest ten Pjongczang? Miasto, wieś, ośrodek sportów zimowych? Czy właśnie tam rozegrają się wszystkie zawody czy ośrodki z odpowiednią infrastrukturą sportową są porozrzucane po okolicy? A jeżeli tak, to jak rozległa jest ta okolica?

By to wyjaśnić (i ułatwić późniejsze rozpoznawanie poszczególnych miejsc), trzeba przejść krótki kurs dotyczący podziału administracyjnego Korei Południowej.

Państwo podzielone jest na prowincje (można je przyrównać do naszych województw), metropolie, jedno miasto specjalne (Seul) i jedno specjalne miasto autonomiczne (Sedżong/Sejong). Metropolie i oba miasta są na równi z prowincjami.

Zostawiamy tylko prowincje, których jest dziewięć. Pośród nich, położony na północnym wschodzie – Gangwon. W prowincji Gangwon znajdują się wszystkie ośrodki sportu, wioski olimpijskie, główny stadion (Pyeongchang Olympic Plaza) i Centrum Prasowe (główny oddział) — wszystko związane z olimpiadą.

Gangwon dzieli się na 7 miast i 11 powiatów. I tu docieramy do głównego bohatera olimpiady – powiatu Pjongczang. Czy wiecie, że jego władze zdecydowały, by w oficjalnej angielskiej nazwie były dwie duże litery? Zapis PyeongChang powstał po to, by odróżnić je od stolicy Korei Północnej, Pyongyang (Pjongjang). Ciekawa jestem, jak wielu dziennikarzom powinie się w tej kwestii noga.

Ale powiat Pjongczang nie jest jedyną częścią Gangwon, w której odbędą się olimpijskie zmagania. Kilka stadionów (głównie od sportów na lodzie) znajduje się w sąsiednim mieście Gangneung, a niektóre konkurencje narciarstwa alpejskiego rozegrane zostaną na stokach w powiecie Jeongseon. Czyli tak naprawdę dwa powiaty i jedno miasto będą gospodarzami igrzysk olimpijskich w Korei Południowej.

To dlaczego Pjongczang, a nie Gangwon?

W powiecie Pjongczang rozegra się większość dyscyplin sportowych. Ponadto, to właśnie tutaj znajduje się główny stadion, PyeongChang Olimpic Plaza. Nie będzie na nim rozgrywek sportowych, a przygotowana z rozmachem ceremonia otwarcia oraz zamknięcia. Również tutaj swoje miejsce pracy znajdą dziennikarze z całego świata. Krótko mówiąc, gdyby wybrać nazwę prowincji, zgłaszając kandydaturę na organizatora igrzysk, brzmiałoby to tak, jakbyśmy my promowali Małopolskę zamiast Krakowa podczas naszych, niestety nieudanych, starań.

To konkretnie, gdzie jest co?

Pjongczang

Powiat Pjongczang podzielony jest z kolei na siedem gmin (dystryktów), oraz jedno miasteczko o nazwie Pjongczang. Ale to nie tam skupi się sportowy świat w lutym, tylko w gminie Daegwallyeong (tłumaczenie za organizatorem). Wątpię jednak, byście często słyszeli tą nazwę w telewizji. Najpopularniejsze ośrodki sportów zimowych w kraju powstały tu nie bez powodu —  to najzimniejsze miejsce w całej Korei.

Stadion Olimpijski Pjongczang

Stadion może pomieścić 35 tysięcy widzów i został wzniesiony specjalnie na potrzeby olimpiady. 9 lutego 2018 roku odbędzie się tutaj ceremonia otwarcia igrzysk, a miesiąc później otwarcie paraolimpiady. Przy stadionie jest hala wystawowa, tradycyjny rynek z lokalną żywnością, a także miejsce ceremonii przyznawania medali. Pierwotnie wszystko miało się odbywać pod skocznią Alpensia, ale mogłoby to zakłócić treningi skoczków. Stadion jest budowlą tymczasową, jego budowa kosztowała około 78 milionów dolarów.

Ośrodek sportów zimowych Alpensia

Alpensia powstała z myślą o kandydowaniu na gospodarza igrzysk olimpijskich. W lutym 2018 roku odbędą się tutaj konkurencje w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i snowboardingu (Alpensia Ski Jumping Center). Ponadto o medale walczyć tu będą biathloniści (Alpensia Biathlon Centre) i biegacze narciarscy (Alpensia Cross-Country Centre).

Alpensia Ski Resort, Moja Korea, Joanna Maria Czupryna
Skocznia olimpijska w resorcie Alpensia © Moja Korea, Joanna Maria Czupryna, 2016 (więcej zdjęć ze skoczni)

Tuż obok usytuowane są tory do bobsleja, skeletonu i saneczkarstwa (Olympic Sliding Centre).

Olympic Sliding Centre, Pjongczang :: Moja Korea, Joanna Maria Czupryna
Olympic Sliding Centre, Pjongczang © Moja Korea, Joanna Maria Czupryna, 2016
Centrum Alpejskie Yongpyong

Zaledwie 5 minut jazdy samochodem dzieli kolejny ośrodek od centrum Alpensia. W Yongpyong rozgrywane będą techniczne konkurencje narciarstwa alpejskiego.

Phoenix Snow Park

Phoenix Snow Park to królestwo snowboardzistów i narciarzy w konkurencjach dowolnych.

Phoenix Park, Pjongczang :: Moja Korea, Joanna Maria Czupryna
Phoenix Park, Pjongczang © Moja Korea, Joanna Maria Czupryna, 2016
Jeongsan

W powiecie Jeongsan rozegrane zostaną zawody w narciarstwie alpejskim szybkim. Jeongsan Alpine Centre położony jest na stoku góry Gariwang (1560 m n.p.m.) i został otwarty w 2016 roku.

Gangneung

Gangneung to miasto położone na wschodnim wybrzeżu Korei. Liczy sobie ponad 210 tysięcy mieszkańców. Wśród czterech obiektów zgrupowanych w Parku Olimpijskim, najstarszy został otwarty jeszcze w ubiegłym tysiącleciu (Centrum Curlingu, 1998). Hokej na lodzie zostanie rozegrany w dwóch obiektach, wzniesionym w 2016 roku Stadionie w Gangneung, oraz położonym poza parkiem olimpijskim i będących wciąż na ukończeniu Stadionie Kwandong. Najbardziej widowiskowe popisy na lodzie, czyli jazdy figurowe odbędą się w Ice Arena, a łyżwiarstwo szybkie w hali, o jakże wiele mówiącej nazwie Owal (Gangneung Oval).

W Gangneung znajduje się druga wioska olimpijska oraz miasteczko medialne.

Pyeongchang, olimpiada zimowa w Korei :: Moja Korea, Joanna Czupryna

Wkrótce na Facebooku akcje i konkursy z upominkami z różnych regionów Korei.

Źródła:
1. Materiały prasowe www.pyeongchang2018.com
2. Mapa Korei, designed by Freepik

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.