Dlaczego lepiej nie kupować pamiątek na Insa-dong.

Jeśli nie kursujemy do Korei przynajmniej dwa razy w roku, a podjęta właśnie wycieczka, będzie prawdopodobnie ostatnią wizytą w tym kraju (bo tyle innych do odkrycia), na pewno zechcemy przywieźć pamiątki dla siebie i bliskich.

Niemal każdy przewodnik, poradnik, aplikacja w komórce i miła pani w informacji turystycznej wyśle Was na Insa-dong (Seul). Ale nie Czupryna. Ja, chcę Wam polecić kilka innych miejsc do rozważenia.

Oczywiście nie ma nic złego w zakupach na najpopularniejszej „alei pamiątkowej” i tysiące osób to czyni. Niektórym po prostu szkoda czasu, inni kupują tylko parę drobiazgów, bądź nie muszą przeliczać co chwila swojego budżetu. Na Insa-dong łatwo bowiem stracić głowę na widok tego, co ma do zaoferowania koreański przemysł turystyczny. Dobra wiadomość jest taka, że nie będziecie mieli problemu, co kupić, bo nawet na skromną kieszeń znajdzie się sporo sympatycznych drobiazgów.

Pamiątki na Insa-dong, Seul © Joanna Maria Czupryna, 2017

I ja, z tego co pamiętam, podczas mojej pierwszej wizyty w Korei, w 2012 roku ostatni dzień poświęciłam na zakupy na Insa-dong. Dałam się nawet namówić na wyrobienie stempla z moim imieniem (35 000 ₩), chociaż nie planowałam.

Oczywiście, po kilku pobytach w Korei, oczekiwania mojej rodziny i znajomych znacznie opadły. Nie muszę za każdym razem przywozić pakietu magnesów, breloczków czy portfeli. Upominki z czasem stały się bardziej praktyczne lub wyszukane. Ale nie kupuję ich na Insa-dong.

Gwangjang (targ)

Jednym z moich ulubionych miejsc jest targowisko Gwangjang. Pisałam już o nim o tutaj, chociaż nie w kontekście zakupów pamiątek. Typowych dla turystów stoisk, jest tu zaledwie kilka, ale na każdym z nich wybór jest ogromny. I jest taniej. Znacznie taniej. W dodatku można się targować, albo uzyskać znaczny rabat, jeśli nasze zakupy są większe. Kupowałam tu i hurtowo (jeśli przyjąć kaprys zakupu 120 zakładek do książek) i w pojedynczych sztukach (na sumę około 20 000–30 000 ₩ i za każdym razem, nie dość, że cena była niższa od tych na Insa-dong, to jeszcze dostawałam rabat.

Jeśli zatem ktoś szykuje się na obdarowywanie większej rodziny czy znajomych, warto pomyśleć o tej alternatywie.

Na Gwangjang znajdziemy również artykuły spożywcze (słodycze, gim w małych opakowaniach, żeńszeń, herbatę, itp). Jeśli szukamy tradycyjnych strojów koreańskich lub dodatków (ozdoby do włosów, norigae, buty, skarpetki) to też je tutaj znajdziemy.

Pamiątki na jednym ze stoisk targowiska Gwangjang, Seul © Joanna Maria Czupryna, 2017

Tutaj znajdziesz informacje jak trafić na ten targ. 

Dongdaemun Stationery Store Street

Jeśli macie do obdarowania dzieci (własne lub czyjeś) i mają one fioła na punkcie najnowszych disneyowskich produkcji lub japońskich kreskówek, ten adres jest dla Was. Cała dzielnica jest jak wielki market, a w niej ponad 100 sklepów, z zabawkami, odzieżą i szkolnymi artykułami. Skompletowałam tu m.in. pierwszą wyprawkę szkolną dla mojej siostrzenicy w temacie „Krainy Lodu”. Chętnie wracam po drobiazgi, które zawsze ucieszą oczy dziecka. Ceny konkurencyjne i… nie chińszczyzna. A jeśli nawet się trafia, to z dopiskiem, że produkcja na rynek w Korei. Jak na razie nie było zastrzeżeń.

Artykuły szkolne w jednym ze sklepów, Seul © Joanna Maria Czupryna, 2017

Adres: 36, Jong-ro 52-gil, Jongno-gu
Jak tam trafić: stacja Dongmyo, linia 6, wyjście (Exit) 6, należy przejść ze 100 metrów i skręcić w prawo. Szukać drogowskazów w postaci ołówka lub kostki Rubika.

Namdaemun (targ)

Jeśli chodzi o pamiątki, to ceny są zbliżone do tych z Insa-dong. Na tym targu zazwyczaj kupuję „zwyczajną Koreę”, którą chcę obdarować bliskich. Są to na przykład naczynia, przybory kuchenne, bambusowe tace, czy ręczniczki „italy tower”. Sam targ jest atrakcją turystyczną, położoną w pobliżu historycznej bramy Namdaemun oraz nowej inwestycji, Seoullo 7017 (coś w rodzaju zielonego deptaku).

Jak dotrzeć: Hoehyeon Station (Linia metra 4), Exit 5 (wyjście ze stacji)

Największy, tradycyjny targ w Korei, Namdaemun, Seul © Joanna Maria Czupryna, 2017
Pamiątki w muzeach

Jeśli przejdziecie się przez Insa-dong czy Namdaemun, na pewno zauważycie, że choć wybór pamiątek jest ogromny, to są one takie same na każdym stoisku. Inaczej jest w muzeach, do których na pewno przyjdzie Wam zajrzeć podczas Waszej wycieczki. Owszem, też są zakładki do książek, saszetki, czy magnesy na lodówkę, ale są one ładniej i staranniej wykonane niż te z targowisk. Jeśli haft, to większy i bardziej oryginalny, jeśli wzór na notesie, to na przykład powiązany z wybitnym eksponatem z muzeum. Zwiedzając, zawsze zaglądam do tych sklepów. Ceny są wyższe (czasem naprawdę wysokie), ale i asortyment nieco bardziej wyszukany. Jeśli macie wśród znajomych fanów koreańskiej sztuki czy kultury, na pewno docenią oryginalny drobiazg.

Wejście do pałacowego muzeum, Seul © Joanna Maria Czupryna, 2017

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.